Odtwarzacz do muzyki – Audacious – jak go zmienić aby wyglądał dokładnie jak oldschool WinAmp ?

Artykuł skierowany (głównie) do użytkowników PC urodzonych przed 1990 😉

WinAmp Media Player i jego natywne zamienniki w Linux

Kto nie pamięta leciwego odtwarzacza do muzyki (przeważnie mp3) – WinAmp !! Jak sama nazwa wskazuje – nie był to odtwarzacz typowo pod systemy z rodziny *nix. Czyli raczej Windows.

Na szczęście dla dinozaurów powstało parę natywnych programów pod Linuxa, które wygladały podobnie jak ten player. Zatem przyzwyczajenia dotyczące ergonomii sterowania muzyką nie były tak bolesne 🙂

Początkowo, we wczesnych dystrybucjach Linuxa można było zainstalować program XMMS. Nie zawsze z repozytoriów, czasem z paczek .deb, ale jako tako to działało (choć nie zawsze stabilnie):

W późniejszych systemach Linuxowych (i w zasadzie aż do dzisiaj) można było używać już stabilniejszego – Audaciousa:

Co warte zauważenia – oba programy od początku wspierały tzw. skórki z WinAmpa (rozszerzenie .wsz), które umożliwiały zmianę wyglądu playera. Były one stosunkowo proste do wykonania – wystarczyło po prostu wgrać parę dociętych plików .bmp do folderu, spakować go do ZIP i zamienić jego rozszerzenie na .wsz. Dlatego dużo pasjonatów (nawet piszący te słowa :D) parało się robieniem skórek. Można było je nawet wgrywać na oficjalną stronę WinAmpa i otrzymywać oceny od innych „winapowskich” geeków.

Dziś pokażemy jak wrócić do źródeł i zamienić domyślny wygląd playera Audacious na wygląd maksymalnie zbliżony do domyślnej skórki WinAmpa.

Efekt końcowy będzie następujacy:

Ehhh czyli pełny powrót do korzeni ! 🙂

Oczywiście tzw. equalizer też jest dostarczony i przy innym ustawieniu okien wygląda łudząco podobno do leciwego WinAmpa 🙂

Instalacja

Na początek upewniamy się, że Audacious jest zainstalowany w naszym systemie. Zazwyczaj jest już wbudowany, jednak można to łatwo sprawdzić:


Następnie włączamy program i w ustawieniach (CTRL +P) zaznaczamy w zakładce „Wygląd” opcję „Interfejs” na „Klasyczny interfejs Winampa

Jak widać na tej stronie – mamy też do wyboru różne wbudowane skórki, jednak my chcemy wersję Classic 🙂

Pobieramy skina ze strony: https://www.gnome-look.org/p/1008329/

Mirror: 135799-winamp_classic.wsz

Czyli np.:


Następnie tworzymy odp. folder na skórki:


i przenosimy do niego pobrany plik:


Gotowe ! W tym momencie jak wejdziemy ponownie w preferencje programu – na liście do wyboru skórek będzie nasza skórka Winamp Classic.