lifehack – komunikat dźwiękowy informujący o wykonanej komendzie w terminalu

Dzisiaj dość ciekawe i dość łatwe w użyciu rozwiązanie które z pewnością ułatwi Wam życie.

Często jest tak, że wykonujemy w tle jakąś długotrwałą komendę a oczekiwanie na to, kiedy ona się skończy nie daje nam spokoju… Musimy co jakiś czas patrzeć w wydzielony dla niej terminal czy już się łaskawie zakończyła. A często po prostu o niej zapominamy, bo jest np. uruchomiona na jakimś oddzielnym pulpicie.

Mogą to być rozmaite czynności, które zazwyczaj są długotrwałe, jak:

itp.

Najprosztszym rozwiązaniem jest… komunikat dźwiękowy wywołany zaraz po jej wykonaniu! Gdy komenda się zakończy po prostu – odtworzony zostanie wybrany przez nas plik dźwiękowy.

Dla naszych celów użyjmy adekwatnego pliku dźwiękowego z kultowej gry GTA2: „Job complete”:

Gra jest od jakiegoś czasu w pełni darmowa – można ją pobrać z rozmaitych źródeł i grać za darmo. Dlatego udostępniamy tutaj plik dźwiękowy aby można było go pobrać na cele naszego artykułu:

04_JobComplete.ogg

Ale jak odtworzyć taki plik dźwiękowy gdy komenda zakończy realizację? Można pisać w tym celu programy w bashu lub funkcje które w tym nam pomogą. …..Ale po co?

Oto rozwiązanie, którego prostota zadziwia a działa jak należy. Skorzystamy tutaj z wcześniej omówionego na naszym serwisie łączenia komend w konsoli 😉

Najpierw instalujemy wymagane oprogramowanie:


Następnie po naszej komendzie po prostu doklejamy odtwarzanie pliku audio:


O ile w folderze w którym wywołujemy komendę znajduje się nasz plik OGG

Najlepiej podać pełną ścieżkę, np:


Dobrze jednak przed przetestowaniem tego rozwiązania sprawdzić, czy w systemie mamy odpowiednie kodeki do odtworzenia tego dźwięku wywołując samą komendę: