Podłączenie dysku twardego i komunikat GRUB typu error: no such device

Błąd może pojawić sie w momencie, kiedy podłączasz dysk twardy do innego komputera lub jeśli zmieniasz konfigurację na Twoim komputerze przez dołączenie dodatkowego nośnika. Wówczas może pojawić się komunikat typu:


Problem wynika z problemu z odnalezieniem zasobów przez program bootujący GRUB. Możesz go przeinstalować, jednak jest to dość problematyczne (+ wymaga skill ninja) i naraża Cię na błedy.

Najszybszym sposobem będzie zmiana kolejności bootowania dysków.

W tym celu wejdź do BIOS przy uruchamianiu komputera (wciśnij DEL albo F1).

Znajdź opcję bootowania i zmień kolejność dysków w komputerze. Ustaw dysk na którym jest Twój system – jako pierwszy. Dla przykładu:

UWAGA, w zależności od Twojego biosu screeny będą inne. Prezentowane tutaj screeny są typowe dla określonej płyty głownej

Lista dysków w komputerze:

Ustawianie dysków w BIOS – lista dysków

Ustawianie dysków w BIOS – lista dysków

Zmiana kolejności – jako pierwszy dysk ustawiamy ten z systemem:

Ustawianie dysków w BIOS – piorytet dysków

Ustawianie dysków w BIOS – obieranie kolejności bootowania

W ostatnim screenie – jako pierszy dysk ustawiliśmy pendrive, ale jeśli nie będzie wpięty w USB żaden dysk przenośny – pierwszym dyskiem będzie drugi na tej liście.

Jeśli po zmianie kolejności – błąd nadal się pojawia (albo jest prezentowany czarny ekran) – ponownie zmień kolejność dysków. W innym wypadku – fizycznie podmień kolejność tak, aby dysk z systemem (jak pierwotnie) był jako pierszy.

Dobrą metodą jest też notowanie kolejnej konfiguracji albo robienie zdjęć ekranu telefonem jaka konfiguracja już była wcześniej użyta.

grafika: wallpapercave.com