Jak skopiować jedną partycję dysku twardego na drugą partycję – jak wykonać jej wierną kopię (klona)?

Powiedzmy, że chcemy szybko przekopiować partycję z jednego dysku twardego do drugiego.

UWAGA #1 Aby partycje kopiować między sobą muszą być spełnione 2 warunki: 1) docelowa partycja musi być co najmniej tak samo duża, jak ta z której kopiujemy 2) obie partycje musza być odmountowane.

Dobrze w tym celu uruchomić Linuxa w trybie Live-CD (można uruchomić też w ten sposób komputer z pomocą USB, na którym nagrany jest dysk startowy – iso – CD/DVD np. Ubuntu) z dostępem do obu dyskow twardych.

Następnie czy poprzez narzędzie „Dyski” (dostępne w Lubuntu Linux):


czy też swietny program:


Możemy odp. poustawiać paramerty dysku na który będziemy kopiować partycję. Zmienić ich rozmiar itd.

Kopiowanie partycji w Linux

Gdy już uruchomimy tak komputer – najpierw listujemy partycje:


Potem musimy wybrać partycję z której dane będziemy kopiować. Notujemy jej nazwę oraz rozmiar. Powiedzmy, że będzie to partycja:


Następnie wybieramy partycję docelową, na ktorą przegramy dane. Niech będzie to:

UWAGA#2 Podane tutaj nazwy partycji sa czysto przykładowe! W Twojej konfiguracji moga się diametralnie różnić! Nieumiejętne posługiwanie sie podanymi tutaj komendami może spowodować nieodwracalną utratę danych z Twojego dysku twardego!  Dobrze przed takimi operacjami wykonać kopię bezpieczeństwa danych. I… wychodzimy z zalożenia, ze znasz nasz manifest 😉

Aby skopiować jedną partycję na drugą użyj komendy:


Po wykonanej procedurze powinien wyskoczyć komunikat typu:

Jak ustawić ta partycję jako bootujacą?

Jak widać w zestawieniach w/w komendy:


Przy określonej partycji (przeważnie pierwszej) jest zapalona gwiazdka informująca, że ta partycja jest bootujaca. Aby daną partycję też tak oznaczyć (np. tą, co dopiero kopiowaliśmy) należy użyć komendy:

UWAGA#3 W systemach Windows może być konieczne dodatkowe „poprawienie” tak bootującej partycji poprzez dysk instalacyjny. Włącz go jako pierwszy (odp. ustawienie w bios aby komputer startowal z dysku CD/DVD) następnie wybierz opcję typu „Napraw system” i bez wykonywania instalacji napraw bootsektor. Możesz też posłużyć się programem lilo, jednak w przypadku Windows7 może być to niewystarczające.